5 suurt viga, mida inimesed internetis teevad

1. Jagatakse liiga palju infot

Muidugi on tore jagada reisipilte reisil olles kogu maailmaga ja näidata Endomondost, kui pika ma te täna ära jooksite. Aga pahatahtlik inimene võib läbi selle täpselt teada saada, kus elate ja samuti selle, et hetkel te kodus ei viibi ja siit edasi võivad minna asjad hapuks.

Nõuanne: kaitske oma privaatsust ja ärge jagage rakendustest tulevat infot avalikult. Kui ikkagi tahaks sõpradele teada anda, et teil midagi vahvat toimumas, siis Facebookis saate parimad sõbrad eraldi listi panna ja Google+ on olemas suhtlusringid, mille abil saate olla kindel, et info jõuab nendeni ainult, kes seda kurjasti ära ei kasuta.

2. Liiga vähe infot internetis

Tean inimesi, kes on uhked selle üle, et neil pole ühtegi sotsiaalmeedia kontot ja seega nende digitaalne jalajälg väike. Aga see tähendab seda, et internetis leiab teie kaudu ainult seda infot, mida kolmandad osapooled esitavad ja selle üle teil kontroll puudub. Ehk siis mõni pahatahtlik artikkel, ametlike teadaannete artikkel või krediidiinfo raport tulevad selle infovähesuse taustal hästi välja. Muidugi kui olete inimene, kellel ühtegi luukere kapis ei ole, siis oma valik – aga kindlam on siiski mingit sisu genereerida ise, et kui keegi teid ka Googeldab, siis jääks teist mulje, mida tahate jätta.

Nõuanne: looge siiski endale kontod Facebooki ja Googlesse ja postitage sinna veidi sisu – ei pea midagi isiklikku olema, vaid täiesti OK on ka jagada lihtsalt artikleid ja postitusi, mis kuidagi teid kõnetavad.

3. Üks parool igal pool

Muidugi tundub ju ahvatlev kasutada üht parooli igal pool, kuid see on ka suurim turvarisk. Kuigi hea tava näeb ette, et veebilehed krüpteerivad paroolid nii, et isegi lehe admin ei näe algset parooli, siis samas puudub sul igasugune võimalus seda kontrollida. Lisaks pole üldse keeruline teha ilusat saiti, mis tundub täiesti usaldusväärne ja siis hakata kasutajate emaile ja paroole koguma – selliseid andmebaase on suisa mustal turul müügiks.

Nõuanne: Kui sa ei taha kasutada igal lehel erinevat parooli, siis võta kasutusele kolm parooli. Kõige olulisem on sinu põhilise e-posti parool – sest e-postile ligi pääsedes saab tegelikult kätte ka kõik su muud paroolid. Samuti vaata, et e-posti parool ei oleks sinu nimi, sinu armsama või laste nimi või üldse oleks kõige targem välja mõelda unikaalne sõna, mida ainult sina tead. Seda parooli ära kasuta mitte kuskil mujal!!! Teine parool võiks olla siis Facebooki, oma kodulehe login ja muu sellise jaoks, mille puhul oleks väga halb, kui keegi neile andmeele ligi pääseks ja mis lehtede turvalisuses sa enamvähem kindel oled. Ja kolmas parool võiks siis olla see, mida kasutad suvalistes foorumites, tundmatutel lehtedel etc.

4. Netiketi mitte tundmine

Kuigi võib ju tunduda, et internet on Metsik Lääs ilma reegliteta, siis see ei ole päris nii. Näiteks kokkulepitult tähendab suurtähtedega kirjutamine karjumist ning ainult väiketähtedega kirjutamine üldiselt tekitab mulje, et inimene on kerge arengupeetusega. Ka kommentaarides võiks siiski kirjutada korrektselt – kui teile tundub, et teil nii palju vaja postitada, et te ei jõua “Shift” klahvi ja  kirjavahemärke kasutada, siis äkki oleks aeg pöörduda psühholoogi poole või liituda anonüümsete kommentaatorite tugigrupiga 😉

Nõuanne: Loe tekst üle enne “Saada” nupu vajutamist ja mõtle, kas jutt on arusaadav ja kergelt loetav.

5. Usutakse, et internet on anonüümne

See on hämmastav kui palju inimesi usub, et internet on anonüümne ja seal võib teha, mida pähe tuleb. Muidugi on võimalik mingil määral oma isikut varjata, kuid ma ei soovitaks selle peale lootma jääda.

Nõuanne: Ükskõik mida, kus ja mis kasutajanime alt te internetti ei postitaks, siis mõelge enne, kas tahaksite seda teksti/pilti vaadata koos vanaemaga sugulaste kokkutulekul ja koos oma ülemusega, kui lähete endale palka juurde küsima. Kui vastus sellele küsimusele on “ei”, siis ma ei soovita postitust teha.

 

Kokkuvõtteks tulevad meelde ühe häkkerist tuttava sõnad, kes ütles, et ainuke turvaline arvuti on tänapäeval selline, mis on pangaseifis ja ilma internetita ning kõige parem, kui tal ka voolu sees ei oleks. Aga kuna selline arvuti ei oleks väga põnev, siis seetõttu tasukski olla väga ettevaatlik internetis liikudes – sest mingil moel on see ikakgi Metsik Lääs ja selle läbimine on ohtlik isegi siis, kui sul endal ka püstol vööl ja saatesalk kaasas.

Kirjutanud

Diana

Minu huvi arvutite vastu sai alguse juba aastal 1996, kui kirjutasin oma esimese koodijupi. Vahepealsete aastate jooksul olen tegelenud internetiturundusega, projektijuhtimise ja erinevate Wordpress lehtedega. Kuna suhtlen ka väga palju inimestega, kelle IT teadmised ei ole väga sügavad, siis sellest tekkis ka idee luua blogi, kus postitused on eelkõige suunatud arvutikaugele inimesele. Enamus minu postitustest on inspireeritud teemadest, millega puutun ise kokku või mille kohta on mult nõu küsitud.