Päris lugu sellest, kuidas inimese e-post ära kaaperdati…

Inimesed kipuvad suhtuma oma e-posti turvalisusse küllaltki kergekäeliselt. Kasutatakse sama parooli, mida kõigil teistes portaalides ning selle tulemusena võib juhtuda alljärgnev lugu… Nimelt täna hommikul leidsin postkastist sellise kirja:

gmail

Ütleme nii, et minu jaoks oli esmapilgul selge, et tegu on scamiga (ehk siis internetis leviva pahatahttliku pettusega). Seda siis järgmistel põhjustel:

  • Vigane õigekiri ( koheselt aru saada, et tõlgitud Google Translate abiga)
  • Inimene, kellelt sain ei ole lähedane tuttav ja kindlasti ei pöörduks ta oma murega minu poole

Aga ausalt öeldes kui need kaks punkti välja jätta, siis esmapilgul tundus kõik liigagi usutav. Vaatasin lähemalt ka kirja päist:

gmail2Reply-to aadress seletas nii mõndagi – oli küll tuttava nimi.perekonnanimi1, aga yahoo aadressiga. Muidugi võin ma ka ise panna oma kirjale erineva vastamise aadressi, aga antud juhul võis eeldada, et yahoo aadress kuulub petturile, kes püüab siis raha enda kätte saada.

Otsustasin katsetada, et mis siis edasi juhtuma hakkab, kui sellele kirjale vastata. Igaksjuhuks tegin endale ka selleks otstarbeks yahoo aadressi ja alustasin kirjavahetust.

yahoo

 

yahoo1

 

yahoo2

 

Põhimõtteliselt saatsin nüüd tüübile suvalise numbri ja siiralt loodan, et ta heas usus nüüd ka sinna kontori jalutab. Aga tegelikult on päris häiriv fakt, et ta palus teha ülekannet tuttava nime peale – isikliku kogemuse põhjal julgen väita, et Eestis ilma dokumendita on tegelikult Western Unionist raha kätte saamine väga keeruline. Aga paistab, et Inglismaal on see

Aga mida siis teha, kui avastate, et teie e-post selliseid kirju tuttavatele saadab?

  1. Informeerige kõiki tuttavaid läbi Facebooki, Twitteri ja muude kanalite, et teilt võib tulla kirju, mida teie saatnud ei ole.
  2. Püüdke oma postkast saada kiiresti oma kontrolli alla tagasi ja vahetage salasõna. Kui salasõna on muudetud, siis juhul kui teil on konto seotud mobiiliga, siis saate mobiili abil konto uuesti kontrolli alla. Kui te poel sidunud oma kontot ühegi muu e-posti ja telefoinumbriga, siis püüdke Google Recovery abil olukorda päästa.
  3. Kui tegu on teie esmase e-postiga ja te ei saa sellele enam ligi, siis muutke kiiresti kõikides olulistemas internetikeskkondades oma e-posti aadress, sest muidu saab pahatahtlik inimene ka ligipääsu teie teistele kontodele.
  4. Uuendage oma viirusetõrjet ja kontrollige oma arvuti üle.
  5. Politseile avaldust pole väga mõtet teha kuna suure tõenäosusega on nad suht võimetud, kuid samas võite enda rahustuseks alati küsida nõi veebikonstaablilt.

 

 

Kirjutanud

Diana

Minu huvi arvutite vastu sai alguse juba aastal 1996, kui kirjutasin oma esimese koodijupi. Vahepealsete aastate jooksul olen tegelenud internetiturundusega, projektijuhtimise ja erinevate Wordpress lehtedega. Kuna suhtlen ka väga palju inimestega, kelle IT teadmised ei ole väga sügavad, siis sellest tekkis ka idee luua blogi, kus postitused on eelkõige suunatud arvutikaugele inimesele. Enamus minu postitustest on inspireeritud teemadest, millega puutun ise kokku või mille kohta on mult nõu küsitud.