Kes minu profiili vaatas ehk mida tõeotsing kaasa toob?

facebook-visitors-840x420Kes vaatas minu Facebook-i profiili? See küsimus on tähtsuselt esikümnendis, mis arenenud riigi elaniku igapäevaselt painab.  Inimesed tahavad teada, kui tähtsad ja atraktiivsed nad on ja seepärast otsivad viise, kuidas analüüsida oma Facebook-i profiili külastajaid. Selles postituses räägin ma sellest, millised ohud võivad kaasneda selliste “tõde paljastavate” rakenduste kasutamisega.

Ma ei taha olla see tujurikkuja, kes purustab teie lootused ja kahtlused, kuid ma ütlen kohe tõe välja: meie, tavakasutajad, ei saa mingil viisil teada, kui palju ja kes on teie profiili vaadanud. Punkt.

Kuid millegagi tuleb seda artiklit sisustada ning seepärast kirjutan ma lähemalt sellest, mida võivad need “tõde paljastavad” trikid ja rakendused teile ja teie andmetega teha võivad ning millist infot on reaalselt võimalik Facebook-lt saada.

facebook-hoaxMida need rakendused teha võivad?

Internetis võib leida kümneid ja isegi sadu õpetusi, artikleid, videosid ja rakendusi, mis lubavad näidata kasutajale seda, kui palju inimesi on nende sotsiaalmeedia profiili külastanud ning mõni “eksklusiivsem” rakendus lubab anda teada iga teie profiili külastaja kohta täpsemad andmed, sellised nagu külastaja nime, külastuse kuupäeva ja profiilil viibimise ajakestuse. Kuid mida need rakendused tegelikkuses teha võivad:

  • Mitte midagi. Täpselt nii, need rakendused paluvad teil luua konto, like-da nende Facebook-i lehte, jagada ühte või teist postitust ning samas enda poolt ei tee rakendused mitte midagi.
  • Rakendused hakkavad spämmima. Pärast seda, kui te loonud veebilehel või rakenduses oma konto ning sisestanud oma meili aadressi ning like-nud nende fännilehte, hakkab rakendus saatma igasugu spämmkirju ja postitusi teie e-postkasti ning teie Facebook-i seinale.
  • Rakendus võib teie konto üle võtta ning hakkata teie konto kaudu laiali saatma pahavara sisaldavaid sõnumeid ja linke phishing-veebilehtedele.
  • Rakendus võimaldab teil näha kes teie sõbralistis olevatest isikutest on teie profiili vaadanud ning sedagi ainult juhul, kui ka neil on sama rakendus paigaldatud. Lisaks on konks on ka selles, et taolised rakendused sunnivad kasutajaid jagama avalikult infot selle kohta, kelle profiili on nad vaadanud. Nii et igatahes pole nendest rakendustest mingisugust tolku.

Lühidalt öeldes, rakendused mis lubavad teile näidata, kes teid Interneti vahendusel jälitavad, paremal juhul ei tee midagi asjalikku ja halvemal juhul võivad teile  piinlikust ja peavalu tekitada. Seepärast on kõige otstarbekam sellistest rakendustest eemale hoida või siis eemaldada, juhul kui te olete need juba paigaldanud.

Mida on võimalik Facebook-i profiili analüüsiga teada saada?

Kuigi enamik kolmanda osapoole poolt loodud FB profiili ja fännilehtede analüüsi programmid on puhast verd pettused, siis mõni üksik veebirakendus võib tõesti mõningat huvitavat ja asjaliku infot teile pakkuda. Üheks selliseks on Wolfram Alpha Personal Analytics nime kandev rakendus. See veebirakendus võimaldab näha, millistes suhetes on teie sõbralistis olevad isikud page-insightsomavahel, millistesse gruppidesse nad jagunevad, millised teemad on kõige populaarsemad teie sõprade hulgas, ning kui teil on Facebook-i fännileht, siis te saate sellest väga põhjaliku analüüsi.

Nagu ma juba eelpool mainisin, siis mitte ükski rakendus ega veebileht ei saa ega tohi teile näidata seda, kes on teie profiili vaadanud. Need, mis lubavad teile “kogu tõde” avaldada ei ole midagi muud kui lihtsalt reklaamitrikk või halvemal juhul pettus. Kui te peaksite sattuma sellist rakendust nägema siis teatage sellest Facebook-i administratsiooni ja kui mõni teie tuttav on sellise rakenduse paigaldanud, siis tuletage talle meelde, et uudishimu tappis kassi.

Kirjutanud

Ildar Kamaev

Tehnika-fänn ja asjaarmastaja, blogistaja, nohik, raamatukoi, heade filmide fänn ja lihtsalt hea inimene. Te võite leida minu blogi aadressilt: thetechnorat.wordpress.com