Kuidas ja miks sattuvad teie pildid Reddit-sse

stalk1

Tähelepanu, meie õrnema soo esindajad:  kui riputate üles sotsiaalvõrgustiku mõne pildi, kus on näha kasvõi natukenegi paljast ihu, siis on päris suur tõenäosus, et see pilt sattub maailma suurima foorumi, Reddit-i, pimedamatesse nurkadesse. Selles foorumis võivad teie pilt püüda 17 000 anonüümse arvutikasutaja pilku ning mitte igaüks ei vaata teie pilti kavatsustega teie head iseloomu kiita.

Maailma suurimast ning populaarsemaist foorumist, Reddit-st, võib leida praktiliselt kõike: alates nunnude kodulooma piltidest lõpetades lastepornoga ning relvamüügi foorumiga. Antud postituses räägin ühest Reddit-i pimedamast küljest, sellisest subredditist (alafoorum), kuhu inimesed postitavad oma sots.võrgustiku naissoost tuttavate-sõprade pilte, millel paistab välja aluspesu, teatud kehaosad või siis kui pildil kujutatu näeb meeldiv välja.

Antud alafoorumid toimivad umbes järgneval põhimõttel: kasutajad otsivad oma tuttavate-sõprade või sõprade-sõprade seast välja mõne ilusa, n-ö “täiskomplektis” kehaehitusega inimese ning postitavad selle pildijagamise portaalile. Seejärel panevad nad lingi üles pandud pildile reddit-i vastavasse foorumisse. Mida meelierutavam pilt, seda rohkem saab autor tunnustust.

Taoliste alafoorumite reeglid keelavad panna pildil olevate inimeste isikuandmeid ega ka andmeid, mis võiksid paljastada inimese. Kuid probleem seisneb selles, et kui mõne tütarlapse pilt sattub sellisesse alafoorumisse, siis on mõne kurjade kavatsustega inimese jaoks väga lihtne teada saada oma fantaasiate peategelase nime, elukohta, kontaktandmed jne. Edasi võib kasutaja tegutseda vastavalt oma äranägemise järgi. Ning see on isegi minu, meessoost isiku, jaoks hirmuäratav mõte.

Raske on öelda, millal hakkasid ilmuma sellise sisuga alafoorumid ning milline subreddit oli selleks teerajajaks. Kuid kõmu tekitas meedias Georgia osariigi kooliõpetaja, kes pildistas oma õpilaste seelikualuseid ning riputas need pildid üles subreddit-sse nimega Creepshots. Reddit-i maine sai kannatada ning moderatoorid hakkasid kohe kiiruga kustutama kõiki alafoorumeid, mis sisaldasid sõnu “Creep”, “shots” ja nende kahe sõna kõikvõimalike kombinatsioone, kuid olukorda ei parandanud see kuidagi.

Paar kuud pärast Creepshots-i sulgemist (u. 2013.aasta alguses) alustas oma tegevust selle mantlipärija nimega  FacebookCleavege. Antud subreddit kombineerib endas nii Creepshots-i kui ka JailBait-i (erinevalt teistest samataolistest subreddiditest, ei keelatud sinna postitada alaealiste pilte) poliitikat ning sisu. FacebookCleavege on hetkel üks kõige populaarsemaid taolise sisuga alafoorumeid, sellega on liitunud veidi üle 17 tuhande inimese, päevas külastab lehte min. 40 000 inimest. Nii et piltidel kujutatud tüdrukud ei kannata just tähelepanu puuduse all, nad lihtsalt ei tea, et keegi vaatab nende pilte.

Reddit-i põhieesmärgiks on anda kasutajatele sõna-ning tegutsemisvabadust. Selline vabadus on mõningal määral hea, kuna see aitab head korda saata ning annab kujundada parema ja mitmekesisema ettekujutuse maailmas toimuvast. Kuid sama õigust kasutavad ära ka taoliste foorumite loojad ning kasutajad, millest antud postitusest juttu tuli. Inimesel on küll õigus vaadata endale meeldiva või meelierutava tüdruku pilti, kuid ei tasu suure erutuse tõttu võõra inimese privaatsust rikkuda.

Tütarlastele soovitaks mõelda mitu korda läbi enne, kui te mõne oma Facebook-i seinale riputate. Kas te ikka olete arvestanud sellega, et see pilt võib internetti rändama minna? Kui te pole selleks valmis, seadistage oma Facebook-i konto privaatsemaks ning olge ettevaatlikud.

Kirjutanud

Ildar Kamaev

Tehnika-fänn ja asjaarmastaja, blogistaja, nohik, raamatukoi, heade filmide fänn ja lihtsalt hea inimene. Te võite leida minu blogi aadressilt: thetechnorat.wordpress.com