Privaatsust tagavatest telefonidest lähemalt

200375479-001Viimasel ajal on mulle tehnikamaailmas  hakkanud silma paistma selline uus trend nagu “privaatsust tagavad” telefonid. Seoses NSA, Snowdeni ning ka meie kodumaise, Urmas Paeti telefonikõne pealtkuulamise skandaaliga on privaatsus ja ohutus saanud vägagi kuumadeks teemadeks mille üle arutatakse ning mille pealt üritavad mõningad raha teenida. Selles postituses tutvustan ma lähemalt 3 telefonimudelit, mis nende loojate sõnul peaksid tagama kasutajatele andmete ohutuse ja andmevahetuse privaatsuse.

Boeing Black

boeing-black-renderUSA suurkorporatsioon Boeing, mis tegeleb peamiselt lennutehnika tootmisega esitles midagi täiesti uut oma tooteseerias: nutitelefoni.

Boeing Black on pealtnäha tavaline, keskmise hinnaklassi kuuluv, Androidi-telefon. Riistvara võimsuse ega disaini poolest see seade eriti ei hiilga:

 •  4,3-tolline ekraan
 • kahetuumaline ARM Cortex A9 protsessor, mille taktsagedus on 1,2GHz
 • 1590 mAh Liitium-ioon aku
 • 2 SIM-kaardi pesa,WiFi ja Bluetoothi moodul.

Kuid antud telefoni teeb eriliseks selle funktsionaalsus:  seadmesse on paigaldatud turvasüsteem nimega “PureSecure”. See süsteem krüpteerib mälus paiknevad andmed, telefoni funktsionaalsus muutub vastavalt seadme asukohale ning võrgu turvalisusele ning ka vastavalt sellele, kas telefoniomanik kasutab  avatud või salastatud telefoniliini.

Boeing Black on täiesti suletud süsteemiga telefon, mis on kaitstud seadme root-mise eest ning erilist tähelepanu pälvib seadme ehitus. Asi on selles, et antud telefonil ei saa midagi avada, välja võtta ega vahetada. Kui keegi peaks seadmele jõuga kallale minema, hävinevad seadme mälus olevad andmed. Just see teebki Boeing Black-i vägagi silmapaistvaks seadmeks.

Kuid kahjuks või õnneks ei jõua selline telefon kunagi poeletidele: telefon on mõeldud ainult julgeoleku/luureteenistuse ja riigiametnike jaoks.

plussid miinused
 Süsteem “PureSecure”, mis krüpteerib telefonis olevad andmed.  Nutitelefoni riistvara ei ole just kõige võimsam
Nutitelefoni funktsionaalsus muutub vastavalt telefoni asukohale, ühendatud WiFi võrgu turvalisusele ning vastavalt telefoniliini ohutusele.  Nutitelefon pole mõeldud tavakasutajate jaoks ning poeletidele see arvatavasti kunagi ei jõua.
 Kui keegi üritab telefoni korpust lahti teha ning füüsiliselt mälukaardi välja võtta, kustuvad automaatselt kõik andmed.  Seadet pole võimalik rootida, pole võimalik mõnda detaili välja vahetada ega parandada.

page_snowden-phonePrivate Phone

Ettevõte FreedomPop esitles hiljuti uut “privaatsust tagavat” telefoni mille ametlikuks nimetuseks on Private Phone, kuid ise nimetavad nad seda möödunud aasta ühe kõige rohkem kõmu tekitanud tegelase, Edward Snowdeni, järgi “Snowden Phone”-ks. See telefon ei ole tegelikult miskit muud kui 3 aastat tagasi ilmunud Samsung Galaxy S II, millel on sellised parameetrid:

 • 2 tuumaline 1.2GHz Samsung Exynos protsessor
 • 16GB-ne püsimälu
 • 8MP-ne kaamera

Privaatfooni teeb eriliseks sellised funktsioonid nagu Private WiFi ja Private Call. Need süsteemid krüpteerivad sisenevad ja väljuvad kõned, tekstisõnumid ning Wi-Fi vahendusel toimuvat andmevahetust. Lisaks veel on telefonis välja lülitatud GPS-i põhine jälitamisüsteem.

Nagu ka muud seda sorti telefonimudelid, ei suuda ka “Snowden Phone” tagada kasutajale 100% privaatsust ning ei garanteeri seda, et keegi ei saa kasutaja telefonikõnet pealt kuulata.

plussid miinused
Krüpteerimissüsteem on telefoni sisse ehitatud  Seade põhineb vanal telefonimudelil
Telefon on suhteliselt odav: $189 Krüpteerimissüsteem on piisavalt tugev, et eemale hoida harilike sulisid, kuid suurriikide luureagentuuride eest millegi varjamiseks on see liiga nõrk süsteem.
Vajadusel saab krüpteerimissüsteemid maha võtta
Telefon võimaldab külastada keelatud või blokeeritud veebilehti

Blackphone

Blackphone on USA ettevõte Silent Circle ja Hispaania idufirma Geeksphone koostööna valminud nutitelefon, mis on loojate sõnul kõige turvalisem nutitelefon, mis on hetkel saadaval.

101338018-BlackphoneMustföön on suhteliselt korralikku jõudlusega nutitelefon:

 • neljatuumaline 2 GHz-ne protsessor
 • 2GB RAM
 • 16GB püsimälu
 • 8MP-ne kaamera
 • Opsüsteemiks PrivatOS

Kuid telefoni nimi ei tulene selle korpuse värvusest, vaid hoopis Androidi muditud versioon, mis kannab nime PrivatOS. Selles opsüsteemis võib leida selliseid rakendusi, nagu Silent Phone, mis krüpteerib kõnesid, Silent Text, mis krüpteerib sõnumeid  ning Silent Contacts, mis ei lase kolmanda osapoole rakendustel piiluda kasutaja telefoniraamatusse. Blackphone-i kasutaja saab 5GB-i mahutava krüpteeritava laeka SpideOaks pilvehoidlas ning VPN-teenuse Disconnect.me-lt, mis ei lase reklaamiagentuuridel ega häkkeritel kasutajatat internetis jälitada.

Antud OS-i teeb lisaks kõigele muule eriliseks see fakt, et kasutaja võib kontrollida seda, millised õigused saab installitav rakendus oma kasutusse. Harilikele Androidi-seadmetele rakendust paigaldades peab kasutaja kas nõustuma kõikide seatud tingimustega või siis sootuks loobuma rakenduse paigaldamisest. PrivatOS-s saab Security Center-i abil  rakenduste üksikuid õigusi sisse või välja lülitada.

Kõigele lisaks on mõeldud ka WiFi võrgu kaudu tulevatele ohtudele. Telefoni paigaldatud Wi-Fi Manager lülitab välja vajaliku mooduli, kuni seade pole jõudnud ohutu WiFi võrgu levialasse. Seadmesse on paigaldatud ka süsteem, mis ei lase luureprogrammidel Mustfööni kasutajaid WiFi kaudu jälitada.

Teoorias kõlab see kõik muidugi ilusana, kuid tegelikkuses on siin väga palju vee-aluseid kive.

Esiteks, Silent Circle-i  rakendused on tellimuspõhised, ehk siis nende rakenduste eest tuleb kasutajal hakkata 2 aasta möödudes igakuiselt maksta.

Teiseks probleemiks on see, et rakenduste-põhised krüpteerimissüsteemid  toimivad vaid siis, kui mõlemal osapoolel on sama rakendus telefonile paigaldatud. Kui mina tahaksin naabrimehega telefoni teel arutada, kuidas puskariajamismasinat kokku panna, peab nii minul kui ka naabrimehel Silent Talk rakendus paigaldatud olema. Õnneks annab Silent Circle Blackphone-i kasutaja sõpradele tasuta  ühe aastase tellimuse Silent-rakendustele.

Kolmandaks probleemiks on see, et tegelikult ei garanteeri tootja Blackphone-i kasutajale 100%-st privaatsust ega turvalisust. Sellist garantiid ei saa  lihtsalt keegi anda. Kui kasutajad loodavad vältida luuramist riigiolekuteenistuse poolt kasutades seda telefoni, siis nad tõmbavad endale hoopis nende samade teenistuste tähelepanu endale. Kui kasutaja lülitab rakenduse kõik õigused välja, siis ei pruugi hakkata rakendus korrapäraselt töötama.

Igatahes on Blackphone iseenesest väga huvitav seadeldis, kuid samas pole eriti asjalik kulutada üle 600 dollari seadmele, milles pole mingit unikaalset funktsionaalsust (samad rakendused on olemas ka App Store-s ja Google Play-s), mille riistvara jõudlus ei vasta hinnale, rakendused on piiratud funktsionaalsusega ja kõigele lisaks ei anna see mingisugust garantiid, et telefonikõnesid ei kuulata pealt.

plussid miinused
Nutitelefonisse on paigaldatud sõnumeid, telefonikõnesid ning telefoniraamatut krüpteerivad rakendused  Paigaldatud rakendused on tellimuspõhised ning mõne aja möödudes tuleb kasutajal hakkata nende rakenduste eest maksta
 Kasutaja saab telefoniga kaasa krüpteeritava laeka SpideOaks pilvehoidlas ning VPN teenuse Disconnect.me-lt  Selleks, et kasutada krüpteerimisrakendust täiel määral, peab antud rakendus olema paigaldatud nii sõnumi saatja kui ka vastuvõtja telefoni.
 Security Center-i abil saab reguleerida seda, millised õigused ja vabadused saab enda käsutusse installitav rakendus  Mõned rakendused vajavad täisväärtuslikuks tööks kõiki õigusi ning vabadusi ning kui  hakkata rakenduselt ükskuid õigusi ära võtma, ei pruugi äpp korralikult töötada
Wi-Fi Manager ei lase telefonil võtta automaatselt ühendust turvamata juhtmevaba Interneti levialades  Blackphone-i krüpteerivad rakendused pole unikaalsed, need samad rakendused võib paigaldada ka tavalisele nutitelefonile.
BlackPhone-i ei ole võimalik jälitada Wi-Fi võrgu kaudu  Blackphone ei taga kasutaja privaatsust ega tema andmete turvalisust.

Kirjutanud

Ildar Kamaev

Tehnika-fänn ja asjaarmastaja, blogistaja, nohik, raamatukoi, heade filmide fänn ja lihtsalt hea inimene. Te võite leida minu blogi aadressilt: thetechnorat.wordpress.com