Mida peaksid tegema enne kui hakkad kodulehte tellima välismaalt?

veebilehe ehitusKuna Eestis kipub olema programeerijatel rohkem tööd kui vaba aega, siis paratamatult on kodulehe või veebikeskkonna tellimine Eestist päris kulukas lõbu. Tänu sellistele lehtedele nagu freelancer.com või odesk.com on võimalik leida programmeerijaid üle maailma ja tänu sellele võib saada vajaliku tehnilise lahenduse kordades odavamalt kui Eestist tellides.

Aga enne kui suure hooga sinna endale kasutajat tegema lähete ja mõne hindu noormehe palkate, kes lubab kodulehe valmis teha paarikümne dollariga, siis tasuks mõned asjad enda jaoks läbi mõelda.

Veebilehe ehitamine on nagu majaprojekt – kõigepealt on idee, siis on kavandid ja siis tuleb teha otsus materjalide suhtes ja alles siis palgata ehitajad. Pole mõtet minna ehitajaid otsima kui te ei tea veel täpselt, millist maja te tahate. Aga kahjuks internetis näeb sellist käitumist tihti ja seetõttu leidub ka palju veebilehti, mille idee on olnud hea, aga teostus ei ole päris see, mis mõeldud.

Seetõttu enne kui hakkate üldse hinnapakuumisi koguma tasuks mõelda läbi täpselt järgmised punktid:

 • Mis peab olema lehe minimaalne funktsionaalsus – ja seda väga detailselt. Kui võrrelda majaehitusega, siis see on nagu ehitus vundamendist katuseni – peate paika panema kus on vaja elektrit ja kus asuvad uksed. Kas vannitoas on 1 või 2 kraani ja nii edasi. Samas ei tasu selles etapis veel väga sügavuti minna teksti suuruse või esilehe pildi valikuga – see on umbes sama mõistlik kui enne vundamendiaugu kaevamist muretseda elutoa diivani kattevärvi pärast. Aga kindlasti peaks olema valmis wireframid – ehk siis kavandid teie veebilehe jaoks, mis lehtedest see koosnema hakkab ja mis info ja võimalused igal lehel on.
 • Mis on teie lehe tehniline lahendus – ehk siis samaväärne ehituses materjalidega. Kas teil on eelistusi programmeerimiskeele osas – PHP, Java, Ruby jne. – võimalusi on tohutult. Või siis otsustate usaldada ehitajat ja tema soovitusi? Kas on oluline hind või kvaliteet? Kus hakkate oma kodulehte majutama ja mis on sellest tulenevad püsikulud – näiteks PHP on hea lahendus, kui tahate lihtsat kodulehte, aga see ei pruugi olla parim lahendus kui tahate teha mõnda Facebooki taolist sotsiaalvõrgustikku.
 • Nõuded lehele – kahjuks on nii, et te saate täpselt seda, mida üldjuhul kirja panete. Ja kui te ei pane kirja, et leht peaks olema responsive siis suure tõenäosusega saate kodulehe, mida mobiiliga vaadata on tõeline piin.
 • Üks oluline asi on kindlasti ka see, et enda jaoks läbi mõelda kas olulisem on soodne hind kodulehe loomisel ja kõrgemad püsikulud hiljem või vastupidi. Tänapäeval on väga palju huvitavaid ja valmistehtuid lahendusi, mida saab kerge vaevaga integreerida oma kodulehele (kirjade saatmised, fotode töötlus etc.), aga tihti tähendab sellise valmislahenduse kasutamine seda, et igakuiselt peate arvestama paarikümne euro suuruse väljaminekuga iga sellise valmislahenduse peale. Kui soovite, et teie leht teeks kõike ise, siis peate seda kindlasti ka töökirjelduses märkima ja arvestama, et iga lisafunktsionaalsus, mis vajab täielikku arendust tõstab ka pakkumiste hinda.

Kuigi iga idee teostus on erinev, siis ikkagi tasuks näiteks vastata järgmistele küsimustele:

 1. Kas kasutajad peaksid ennast lehel registreerima?
 2. Mis funktsionaalsus on nähtav kõigile ja mis ainult registreeritud kasutajatele?
 3. Milliseid kirju peaks leht kasutajatele saatma (liitumisel, sõber liitub, tasuline pakett lõppeb, ostu kinnitus etc.)?
 4. Kas veebikeskkonna siseselt peaks olema võimalik sõnumite saatmine?
 5. Kas soovid kasutajatelt raha küsida ja kas tegu on ühekordsete maksete või püsimaksetega (subscription)?
 6. Mis infot kasutajad saavad sinu lehele lisada ja kuidas nad seda muuta/kustutada saavad?
 7. Kas ja kuipalju soovid ise kasutajate tegevust modereerida?
 8. Kas soovid lehte ainult ühes keeles või peaks kasutajad saama valida eri keelte vahel?
 9. Kuidas motiveerid kasutajaid oma teenuse kohta sõna levitama? (Viraalsus on eriti oluline, kui reklaamieelarve on piiratud.)
 10. Mis on see funktsionaalsus, mis muudab sinu lehe paremaks konkurentide omast?

Kui sul endal puudub igasugune tehniline taust, siis tasuks kaaluda partneri leidmist, kes aitaks kogu selle ettevalmistusprotsessiga. Nagu ehituse puhul palgatakse tihiti inimene, kes teostab ehitusjärelvalvet, siis IT lahenduse puhul on samuti oluline kontrollida toimuvat igal sammul ja esitada piisavalt küsimusi – ainult nii saab olla kindel, et tulemus on sarnane sellele, mida sa oma mõtetes näed.

Kirjutanud

Diana

Minu huvi arvutite vastu sai alguse juba aastal 1996, kui kirjutasin oma esimese koodijupi. Vahepealsete aastate jooksul olen tegelenud internetiturundusega, projektijuhtimise ja erinevate Wordpress lehtedega. Kuna suhtlen ka väga palju inimestega, kelle IT teadmised ei ole väga sügavad, siis sellest tekkis ka idee luua blogi, kus postitused on eelkõige suunatud arvutikaugele inimesele. Enamus minu postitustest on inspireeritud teemadest, millega puutun ise kokku või mille kohta on mult nõu küsitud.