Kuidas teha kodulehte, mille sisu ise uueneb?

Igasuguste kodulehtede puhul on kodulehe tehniline ülespanek kõige lihtsam osa. Hoopis keerulisem on see sisuloome osa – ükskõik kas jutt käib uutest blogipostitustest, mingite infotabelite uuendamisest või hoopis suurematest andmebaasidest, siis see kõik on ajamahukas ettevõtmine. Muidugi võib teha sellise uhke tehnilise lahenduse, kus lehe külastajad saavad ise kommenteerida, andmeid sisestada ja foorumite vestelda, kuid sellise lehe edukas käivitamine nõuab nii õnne, visadust kui ka väga unikaalset ideed.

Aga asi pole õnneks nii lootusetu, kui esimesest lõigust tundub. Sest tegelikult on tänapäeva probleemiks pigem see, et infot on internetis juba piisavalt olemas – lihtsalt see tuleb üles leida ja kokku koguda. Ja selles postituses siis tutvustakski üht tehnilist lahendust, mida saab kasutada nii piirkondlike (nt Kadriorg, Türi või Muhumaa) kui ka ming ühise valdkondliku huvi põhjal (kokandus, mood, lapsed jne) tekkinud kogukondade jaoks.

Mingi aeg tagasi tekkis siis endal soov teha enda koduvallaga seotud info leht sauevallakas.ee – eelkõige siis pakkusid huvi uudised, kuulutused ning üritused. Kuna juba idee etapis teadsin, et tegu on taas ühe mu hobiprojektiga, millesse rahaliselt väga investeerida ei taha (ja ka ajaga on vahepeal päris kitsas käes), siis tundus kõige mõistlikum RSS ja Facebooki pluginate kombinatsioon.

Esialgne leht siis koosneski kolmest sektsioonist:

Sauevallaka esilehtUudised

Siia lehele otsustasin, siis tõmmata kokku uudised erinevatelt veebilehtedelt – külades tegtsevate MTÜ-de kodulehed, valla ametlik koduleht, koolid jne. Positiivne üllatus oli näiteks see, et ka CV Online annab piirkonna järgi RSS feedi.

Plugin, mida ma selleks kasutasin on WP RSS Aggregator  – see on tasuta plugin, mis laseb sul lisada RSS feede erinevatest kohtadest ja kuvab neid siis ühe nimekirjana. Tasuta versioon on täiesti piisava funktsionaalsusega, et info kokku tuua – kui tahta teha asja uhkemalt, siis nende kodulehelt on võimalik osta ka laiendusi – ca 100 EUR saad juba luua automaatse uudisteportaali, mis kogub info kokku ja kuvab selle juba koos piltide ja pikemate tekstidega ning jaotab kategooriateks etc.

Kusjuures on täiesti ka võimalik sinna lisada mingist blogist ainult kindlat tagi või kategooriat – näiteks on mul ka personaalne blogi, kus kirjutan väga erinevatel teemadel ja sinna RSS feedi lähevad ainult need postitused, kus on konkreetne märksõna.

Selle lahenduse suurimaks miinuseks on eelkõige sõltumine sellest, kas leht annab sulle sobiva RSS voo kätte või mitte. Oli soov ka Delfist, Postimehest ja kinnisvaraportaalidest Saue vallaga seotud uudised siia lehele tuua, aga siiani pole suutnud lokaalset RSS voogu saada. Samuti püüan hetkel leida inimesi, kes veel oma tegemistest ja ettevõtmistest blogiks, aga ka need otsingud on jäänud seni tulutuks.

Üritused

Tegelikult kogu lehe idee tekkiski ürituste teemast.  Nimelt toimub siis pidevalt midagi põnevat, aga mõnikord jõuab info sellest kohale siis, kui üritus juba möödas.

Siinkandis on küll valla ürituste kalender (ainult kahjuks kovtp platvormi kasutusmugavus ja funktsionaalsus on kindlasti asjad, millel on piisavalt arenguruumi), koolide kodulehel on mingid kalendrid ja siis mingi info liigub FB-s – erinevate organisatsioonidega seotud lehtedel.

Otsustasingi võtta käsile just selle FB ürituste poole kuna muude kalendrite puhul on vähemalt selgus majas, et kust mida leiab.

Peale mõningast otsimist leidsin Custom Facebook Feed plugina, mis tundus olevat asi, mida vaja läheb. Tegu on tõesti suurepärase rakendusega, mis on praeguseks ka ainuke rahaline investeering sellel lehel kuna otsustasin kasutada PRO versiooni kuna kasutan seda lisaks ürituste lehele ka kuulutuste lehel ja tasuta plugina funktsionaalsus selle kõige jaoks ei olnud piisavalt paindlik.

Plugina toetuseks tegin ka FB lehe “Üritused Saue vallas”, mis on sen kõige vähem automatiseeritud osa kogu projektist. Seda riski püüdsin siis maandada sellega, et andsin lehel moderaatori õigused võimalikult paljudele aktiivsetele inimestele. Ehk siis igaüks saab üritusi lisada lehele. Lisaks kuna ma olen aktiivne FB kasutaja, siis saan ka ise paari hiireklikiga lisada need üritused, mis silma jäävad.

Kuulutused

Kuulutuste lehega on seotud FB grupp “Sauevallakas.ee – osta/müü/vaheta/otsi/leia/tutvu” – tegu siis täiesti tavapärase müügigrupiga, kus liikmed ise toimetavad ning mille kuulutusi siis Custom Facebook Feed PRO Personal plugina abil kodulehel kuvan

Sellist lahendust kasutades on kõige olulisem mõista, et plugin töötab ainult avaliku grupi puhul. Ehk siis postitused peavad olema nähtavad ka FB kasutajatele, kes ei ole grupi liikmed.

___________________________

Kindlasti on plaan tulevikus lehte edasi arendada – vaatasin juba Smashballoonsi Instagram feedi pluginat, mis laseb kuvada lehele kõik fotod, mis on mingis kindlas asukohas tehtud.

Lisaks siis mõte pakkuda kohalikele vabaühendustele, inimestele ja projektidele võimalust endale saada koduleht [nimi].sauevallakas.ee . Ehk tulevikus tekib sealt ka rohkem põnevaid kohalike postitusi. Eks elu näitab, mis sellest ideest välja kasvab – senikaua on ka endal põnev lehe külastada kuna ega ma ise ka alati ei tea, mida uut seal kirjas on.

 

Kirjutanud

Diana

Minu huvi arvutite vastu sai alguse juba aastal 1996, kui kirjutasin oma esimese koodijupi. Vahepealsete aastate jooksul olen tegelenud internetiturundusega, projektijuhtimise ja erinevate Wordpress lehtedega. Kuna suhtlen ka väga palju inimestega, kelle IT teadmised ei ole väga sügavad, siis sellest tekkis ka idee luua blogi, kus postitused on eelkõige suunatud arvutikaugele inimesele. Enamus minu postitustest on inspireeritud teemadest, millega puutun ise kokku või mille kohta on mult nõu küsitud.